Adblock Tespit Edildi! Adblock ile bu partı izleyemezsiniz. Lütfen reklam engelleyici eklentinizi devre dışı bırakınız ve sayfayı yenileyiniz!

TOPÇU ESAT AĞA CAMİİ – FETİH’DEN GÜNÜMÜZE KALAN YADİGÂR CAMİ

  Cümleten Selamün aleyküm değerli dostlar. İstanbul'daki tarihi camileri ziyaret etmeye devam ediyoruz ve bugün, İstanbul’un ilk camilerinden biri olan Topçu Esat Ağa camisini ziyaret edeceğiz.

  İstanbul’un fethi öncesinde sadece askeri hazırlıklar yapılmadı. Manevi hazırlıklar da vardı. İşte bunlardan biri de askerin ibadetini rahat yapabilmesi için yapılan mescitlerdir. Bu mescitlerden biri Edirnekapı- Rami yolu üzerinde, Rami Kışla Caddesi’ndedir. Burası aynı zamanda İstanbul’un ilk camilerindendir.

  Fatih Sultan Mehmet’in topçubaşısı Esat Ağa tarafından 1452 yılında İstanbul kuşatması sırasında yaptırılan bu camii, çeşitli dönemlerde onarımdan geçer ve cami özgünlüğünü kaybeder. Günümüzde eskiyi hatırlatan izi kalmasa da Esat Ağa’nın mezarına sahip çıkabilmişiz.

  Caminin bulunduğu bölge, Fetih öncesi Fatih Sultan Mehmet Han Hazretlerinin karargahının kurulduğu yerdi. Burada yaklaşık 5 bin askerin yerleştiği, mevzilendiği bilinmektedir.

  Rivâyetlere göre İstanbul kuşatması sırasında Osmanlı topçu birlikleri burada mevzilenmiş vaziyetteydi. Burada, Rami Kışla Caddesi üzerinde, mahalleye adını veren Topçubaşı Esad Ağa isimli bir de câmi bulunuyor. Osmanlı döneminde yol güzergâhlarında, kısa süreli konaklama alanlarında, her şeyden önce, kısaca
    Kategori:
50%
  0
  0
Yorum Alanı
Zagor TV Resmi Web Sitesidir ve Resmi Youtube kanalımla bağlantılı olarak çalışır. Ben Sedat Bozkurt kanalımda ağırlıklı olarak ziyaret ettiğim türbeleri, dini yerleri, tarihi yapıları, doğa temalı videolarımı yani kısaca kişisel çekimlerimi seslendirerek sizlerle paylaşıyorum. Ziyaret edemeyenler için hazırlamış olduğum bu görsel ve sesli videolarımda sizlere yardımcı olmaya çalışıyorum. Ayrıca animasyonlu Kuran-ı Kerim kıssaları ve dini hikayeler hazırlayıp ekibimle beraber seslendirerek sizlerle paylaşıyorum. Bilgi ve İletişim İçin www.zagor.tv - zagor@zagor.tv