Adblock Tespit Edildi! Adblock ile bu partı izleyemezsiniz. Lütfen reklam engelleyici eklentinizi devre dışı bırakınız ve sayfayı yenileyiniz!

FATİH SULTAN MEHMET’İN TOPÇUBAŞISI ESAD AĞA KABRİ

  Cümleten Selamün Aleyküm değerli dostlar. Bugün, Fatih Sultan Mehmet’in topçubaşılarından Esad Ağa'nın kabrini ziyaret edeceğiz.

  Fatih Sultan Mehmet'in Topçubaşısı Esad Ağa’nın kabri Edirnekapı- Rami yolu üzerinde, Rami Kışla Caddesi’nde, kendi adına yaptırılan camii’nin haziresinde bulunmaktadır. İstanbul’un en eski camilerinden olan Topçubaşı Esad Ağa Camii. Fetih’ten önce 1452 yılında, Istanbul kuşatması sırasında yapıldığı bilinmektedir. Çeşitli dönemlerde onarılan camide orijinal haline ait iz kalmasa da Topçubaşı Esad Ağa’nın kabri günümüze ulaşmıştır. Oğlu ile beraber kabirleri yan yana bulunmaktadır.

  Süheyl ÜNVER Hoca; Topçubaşı Esad Ağa ile ilgili bize şu bilgileri vermektedir.
  “Topçular; Edirnekapı ile Rami arasındaki köye denir. Oradaki camii bahçesinde Fatih’in Topçubaşısı “Topçu Dede” yatar.
  Sultan Fatih asrında Rumeli’ye sefer olduğunda Topçular taifesi burada durduklarından Topçular dendiği de söylenir. Bir İhtimal, Topçular Camii yanına Topçular öldüklerinde gömüldükçe bu ismi de almış oldukları gibi, Sultan Fatih’in Topçular kışlasının da burada olacağı düşünülebilir.” Vaktiyle 15 şâhidenin yer aldığı câmi haziresinde dört şâhide kalmış. Yoğun bir şekilde yağlı boya ile boyandıkları için yazılarını okunabilir durumda değildir.

  Mehmet Nermi Haskan Eyüp Sultan Târihi isimli eserinde burada yer alan şâhideler hakkında şu bilgileri verir: 
    Kategori:
50%
  0
  0
Yorum Alanı
Zagor TV Resmi Web Sitesidir ve Resmi Youtube kanalımla bağlantılı olarak çalışır. Ben Sedat Bozkurt kanalımda ağırlıklı olarak ziyaret ettiğim türbeleri, dini yerleri, tarihi yapıları, doğa temalı videolarımı yani kısaca kişisel çekimlerimi seslendirerek sizlerle paylaşıyorum. Ziyaret edemeyenler için hazırlamış olduğum bu görsel ve sesli videolarımda sizlere yardımcı olmaya çalışıyorum. Ayrıca animasyonlu Kuran-ı Kerim kıssaları ve dini hikayeler hazırlayıp ekibimle beraber seslendirerek sizlerle paylaşıyorum. Bilgi ve İletişim İçin www.zagor.tv - zagor@zagor.tv