Adblock Tespit Edildi! Adblock ile bu partı izleyemezsiniz. Lütfen reklam engelleyici eklentinizi devre dışı bırakınız ve sayfayı yenileyiniz!

FATİH CAMİİ HOCASI EL HAC NURİ MEDENİ EFENDİ KABRİ

  Es-Seyyid İstanbullu Medeni Mehmet Nuri Efendi, 19 Kasım 1859 tarihinde İstanbul`un Üsküdar Sultantepesi`nde doğdu.

  İstanbul`un Vefa semtinde büyüyen Mehmet Nuri Efendi, ilk eğitimine babasıyla başlayıp, Şehzade ve Fatih Camii medreselerinden ve Mekteb-i Nüvvab`tan mezun olmuş İstanbul müderrisi olmuştur.

  Osmanlı hukuk teşkilatının çeşitli kurumlarında kademe kademe yükselmiş ve 1912 yılında Mısır Kadısı olmuştur. Son Osmanlı kabinesi kurulunca 4 Kasım 1920`de Şeyhülislam tayin edilmiştir.

  1 Kasım 1922'de TBMM saltanatı kaldırınca son Osmanlı Hükümeti ile birlikte istifa etmiş ve Şeyhülislamlık makamı da son bulmuştur. Kendisi Yüzellilikler`den sayılmamış fakat Damat Ferit Paşa kabinesinde bulunduğu için emekli maaşı bağlanmamıştır.

  Mehmet Nuri Efendi 29 Temmuz 1927 tarihinde İstanbul`da vefat etmiştir. Kabri Edirnekapı Sakızağacı şehitliğinde bulunmaktadır değerli dostlar. Allah rahmet eylesin.
    Kategori:
50%
  0
  0
Yorum Alanı
Zagor TV Resmi Web Sitesidir ve Resmi Youtube kanalımla bağlantılı olarak çalışır. Ben Sedat Bozkurt kanalımda ağırlıklı olarak ziyaret ettiğim türbeleri, dini yerleri, tarihi yapıları, doğa temalı videolarımı yani kısaca kişisel çekimlerimi seslendirerek sizlerle paylaşıyorum. Ziyaret edemeyenler için hazırlamış olduğum bu görsel ve sesli videolarımda sizlere yardımcı olmaya çalışıyorum. Ayrıca animasyonlu Kuran-ı Kerim kıssaları ve dini hikayeler hazırlayıp ekibimle beraber seslendirerek sizlerle paylaşıyorum. Bilgi ve İletişim İçin www.zagor.tv - zagor@zagor.tv