Adblock Tespit Edildi! Adblock ile bu partı izleyemezsiniz. Lütfen reklam engelleyici eklentinizi devre dışı bırakınız ve sayfayı yenileyiniz!

SULTANAHMET DİKİLİTAŞ VE HİKAYESİ

  Roma döneminde Mısır’dan getirilen Sultanahmet Meydanı’ndaki Dikilitaş diğer bir adıyla obelisk, İstanbul’un en eski tarihi eserlerinden biri. O dönem hipodromun ortasına dikilen Dikilitaş’ın yanına daha sonraları Yılanlı Sütun ve Örme Sütun eklenmiş.

  Dikilitaş aslında Roma İmparatorunun şehri süslemek için diğer şehirlerden getirttiği anıtlardan biri. Anıtın üzerine dikildiği ayaklıkta Roma dönemine ait kitabe ve kabartmalar bulunurken, kendi gövdesinde mısır tanrıları ve imparatorunun yüceliğinden bahseden hiyeroglifler yer alıyor.

  19. yüzyılda kolonyalist devletlerin başkentlerine Mısır’dan dikilitaş taşıma adetinin kökü de bir yerde Roma dönemine dayanıyor. Bu anıtın benzerleri İstanbul’un yanı sıra 19. yüzyılda Paris, Londra gibi şehirlere de dikilmiş.


  Sultanahmet Meydanı’nda bulunan Dikilitaş M.Ö. 15. yüzyılda antik Mısır Uygarlığında III. Thutmosis tarafından Karnak’taki Amon Tapınağı girişine dikilen obelisklerden biri. Dörtkenarı olan, tepeye doğru incelen ve üst kısmı piramit şeklinde olan bu taşlar obelisk olarak adlandırılıyor.

  Bu anıtlar, Antik Mısır döneminde güneş tanrısının onuruna bir şahsı veya olayı anmak için tek parça, büyük bloklar halinde yapılmış.Tapınak girişlerinin iki yanına dikilen anıtlar, aynı zamanda güneşe göre saatin hesaplanmasında kullanılmış.
    Kategori:
50%
  0
  0
Yorum Alanı
Zagor TV Resmi Web Sitesidir ve Resmi Youtube kanalımla bağlantılı olarak çalışır. Ben Sedat Bozkurt kanalımda ağırlıklı olarak ziyaret ettiğim türbeleri, dini yerleri, tarihi yapıları, doğa temalı videolarımı yani kısaca kişisel çekimlerimi seslendirerek sizlerle paylaşıyorum. Ziyaret edemeyenler için hazırlamış olduğum bu görsel ve sesli videolarımda sizlere yardımcı olmaya çalışıyorum. Ayrıca animasyonlu Kuran-ı Kerim kıssaları ve dini hikayeler hazırlayıp ekibimle beraber seslendirerek sizlerle paylaşıyorum. Bilgi ve İletişim İçin www.zagor.tv - zagor@zagor.tv