Adblock Tespit Edildi! Adblock ile bu partı izleyemezsiniz. Lütfen reklam engelleyici eklentinizi devre dışı bırakınız ve sayfayı yenileyiniz!

İŞTE İSTANBUL’UN TAM ORTA NOKTASI – YEŞİL SÜTUN

    Zagor TV Youtube kanalından herkese merhaba arkadaşlar. Bugünkü videomda, İstanbul'un orta noktasının neresi olduğuna dair bilgileri sizlerle paylaştım.

    Tarihi kaynaklara göre, Kanuni Sultan Süleyman ilk önce Mimar Sinan'dan, İstanbul'un tam orta noktasını bulmasını ister. O yıllarda İstanbul sadece Suriçi'nden oluştuğundan, şehrin ölçülebilir fiziki bir gövdesi mevcuttu. Birtakım detaylı hesaplamalardan sonra, bu nokta Mimar Sinan tarafından hesaplanarak bulunuyor. Sonrasında ise İstanbul'un tam orta noktası olan bu noktaya, bu yeşil sütun dikiliyor. Sütunun olduğu nokta, inşa edilecek caminin avlusunun güney kısmına tam oturacak şekilde ayarlanıyor ve ardından cami inşa edilerek, 1548'de tamamlanıyor. Günümüzde granit sütunun yarısından fazlası betona gömülü bir durumda olmasına rağmen, 1950'lerde tamamının görülebildiği, alt ve üstünden tutturulduğu mil sayesinde, elle itildiğinde, çok rahat bir şekilde ekseni etrafına dönebildiğine, yine tarihi kaynaklardan ulaşabilmek mümkün. Günümüzde ise bu sütunun sadece yarısı görülebilir durumda arkadaşlar sebebi ise yol çalışmaları sırasında yol seviyesinin yükselmesi.

    İnstagram adresim: https://www.instagram.com/zagor.tv/

    #istanbul #orta #noktası
      Kategori:
50%
  0
  0
Yorum Alanı
Zagor TV Resmi Web Sitesidir ve Resmi Youtube kanalımla bağlantılı olarak çalışır. Ben Sedat Bozkurt kanalımda ağırlıklı olarak ziyaret ettiğim türbeleri, dini yerleri, tarihi yapıları, doğa temalı videolarımı yani kısaca kişisel çekimlerimi seslendirerek sizlerle paylaşıyorum. Ziyaret edemeyenler için hazırlamış olduğum bu görsel ve sesli videolarımda sizlere yardımcı olmaya çalışıyorum. Ayrıca animasyonlu Kuran-ı Kerim kıssaları ve dini hikayeler hazırlayıp ekibimle beraber seslendirerek sizlerle paylaşıyorum. Bilgi ve İletişim İçin www.zagor.tv - zagor@zagor.tv