Adblock Tespit Edildi! Adblock ile bu partı izleyemezsiniz. Lütfen reklam engelleyici eklentinizi devre dışı bırakınız ve sayfayı yenileyiniz!

HÜRREM SULTAN TÜRBESİ – HAYAT HİKAYESİ VE ESERLERİ

  Zagor TV Youtube kanalından herkese merhaba arkadaşlar, istanbul'daki türbe ziyaretkerimizin bugünkü durağında, Hürrem sultan türbesi var.
  Haseki Hürrem Sultan Türbesi; İstanbul Suriçi Süleymaniye’deki Kanuni Sultan Süleyman külliyesinin haziresine, 1558 yılında Mimar Sinan tarafından inşa edilmiştir. Hürrem Sultan, Osmanlı Devletinin en parlak devrinin yaşadığı Kanuni Sultan Süleyman’ın ikinci eşidir. Aynı zamanda Şehzade Mehmed, Mihrimah Sultan, Şehzade Abdullah, Şehzade Bayezid, Şehzade Cihangir ve on birinci padişah Sultan II. Selimin annesidir.

  Haseki Hürrem sultan aslen Rus olup, güzelliği ile göz kamaştırmaktaydı. Güzelliğin yanı sıra çalışkanlığı ve kurnazlığı ilede bilinmektedir. Sarayda kadın sultanların devrini yaşatan biridir. 1558 yılında Kanuni ile çıktığı Edirne seferinde hayatını kaybetmiştir. Önce Süleymaniye Camii Haziresine defnedilmiş, sonrasında ise yine Süleymaniye Camii haziresinde inşa edilen türbesine nakledilmiştir.

  Kanuni Sultan Süleyman tarafından Mimar Sinan'a yaptırılan bu türbe, özel bir işçilikle hazırlanmıştır. Türbenin içi ve dışı çeşitli süslemelerle donatılmıştır. Türbede ayrıca Sultan II. Selim’in şehzadesi Mehmet ile Kanuni Sultan Süleyman’ın kız kardeşi Hatice Sultan’ın kızı olan Hanım Sultanın da kabirleri yer almaktadır.

  Türbenin giriş cephesi dışında her cephede, altlı üstlü ikişer penceresi vardır. Bunlardan alt sıra pencereler dikdörtgen söveli olup, üzerlerinde hafif sivri, sağır kemerlere yer verilmiştir. Türbenin tüm pencereleri silmeler içerisine alınmış ve böylece cepheye hareketlilik verilmiştir.

  Türbenin önündeki giriş revaklı olup, önde dört, arkada iki sütunun taşıdığı bu revak düz çatı ile örtülmüştür. Buradaki mukarnas başlıklı sütunlar birbirlerine sivri kemerlerle bağlanmış ve kilit taşları üzerine de rozetler yerleştirilmiştir. Basık kemerli giriş kapısı üzerin de Kelime-i Tevhit yazılı bir kitabe bulunmaktadır. Türbenin üzeri yuvarlak kasnaklı bir kubbe ile örtülmüştür. Bu kasnağın üzerine de kabartma olarak ayetler yazılmıştır. Türbenin içerisi sıratlı ve renkli sır tekniğinde çinilerle bezenmiştir. Bitkisel motifli bu çiniler mercan kırmızısı, lacivert ve firuze renklerde olup, aralarında Türk çini sanatında çok rastlanmayan siyah renge de yer verilmiştir. Dış cephede, kapının iki yanındaki çini panolar altta lacivert, firuze ve beyaz renklerin kullanıldığı mermer taklidi şeklindedir. Bunların üzerindeki sivri kemerli panoda bahar dalı, altında lale, karanfil gibi çiçeklerden meydana gelmiş kompozisyonlara yer verilmiştir. Köşe dolgularında mavi zemin üzerine beyaz konturlu Çin bulutları görülmektedir. Bunların üzerine de lacivert zemine beyaz sülüs yazı ile ayetler yazılmıştır. Türbenin içerisi üst sıra pencerelerin altına kadar çinilerle kaplıdır. Pencere alınlıkları çinilerle kaplı olup, burada beyaz zemin üzerine kırmızı, siyah, firuze ve lacivert renklere yer verilmiş, hatayi ve hançer yaprakları tüm yüzeyi doldurmuştur. Pencerelerin üzerine de beyaz sülüs yazı ile yazılı ayetler yerleştirilmiştir. Burada kapının iki yanındaki çinilerden farklı olarak renkli sır tekniğinin kullanıldığı da görülmektedir.

  Türbede çini süslemeler dışında ağaç işlerine ve kalem işlerine de geniş yer verilmiştir. Kubbe içerisinde kalem işinden bitkisel kompozisyonlar yapılmıştır. Kapı kanatlarında, pencere kanatlarında, sanduka şebekelerinde ağaç işçiliği kullanılmış, özellikle kündekari tekniği hemen hemen tüm ağaç işlerinde kullanılmıştır. Türbe içerisinde Hürrem Sultan’dan başka Sultan II. Selim’in şehzadesi Mehmet ile Kanuni Sultan Süleyman’ın kız kardeşi Hatice Sultan’ın kızı Hanım Sultan gömülüdür.

  Adres: Süleymaniye Mah. Fatih/İstanbul

  İnstagram adresim: https://www.instagram.com/zagor.tv/

  #hürrem #sultan #kanuni
    Kategori:
50%
  0
  0
Yorum Alanı
Zagor TV Resmi Web Sitesidir ve Resmi Youtube kanalımla bağlantılı olarak çalışır. Ben Sedat Bozkurt kanalımda ağırlıklı olarak ziyaret ettiğim türbeleri, dini yerleri, tarihi yapıları, doğa temalı videolarımı yani kısaca kişisel çekimlerimi seslendirerek sizlerle paylaşıyorum. Ziyaret edemeyenler için hazırlamış olduğum bu görsel ve sesli videolarımda sizlere yardımcı olmaya çalışıyorum. Ayrıca animasyonlu Kuran-ı Kerim kıssaları ve dini hikayeler hazırlayıp ekibimle beraber seslendirerek sizlerle paylaşıyorum. Bilgi ve İletişim İçin www.zagor.tv - zagor@zagor.tv