Adblock Tespit Edildi! Adblock ile bu partı izleyemezsiniz. Lütfen reklam engelleyici eklentinizi devre dışı bırakınız ve sayfayı yenileyiniz!

BEYAZIT CAMİİ VE SULTAN II. BEYAZIT HAN TÜRBESİ

    Zagor TV'den herkese merhaba kıymetli dostlar. İstanbul'daki tarihi camileri ziyaret etmeye devam ediyoruz ve bugünkü durağımız, 8 yıl süren restorasyon çalışmasından sonra, geçtiğiz yıl Mayıs ayında yeniden idabete açılan Beyazıt Camii.

    Beyazıt Camii, İstanbul'un Beyazıt semtinde Sultan II. Bayezid tarafından inşa ettirilmiştir. Külliye cami, türbe, aşhane-imaret, sıbyan mektebi, tabhâneler, medrese, hamam ve kervansaraydan ibarettir. Bütün bu yapılar Fâtih Camii ve Külliyesi'nden farklı olarak onun gibi tamamen simetrik bir esasa göre değil, şehrin ortasındaki bu araziye dağınık bir biçimde yerleştirilmiştir. Cami, Cümle kapısında Şeyh Hamdullah'ın yazdığı kitabeye göre 1501-1506 yılları arasında beş yılda tamamlanmıştır. Evliya Çelebi’nin aktardığında göre caminin açılış günü ilk namazı padişahın kendisi kıldırmıştı.

    Beyazıt Camii'nin inşaatı bittikten kısa bir zaman sonra 1509 yılında İstanbul'da pek çok binayı harap eden, kırk beş günlük bir müddet içinde zaman zaman tekrarlanan ve
      Kategori:
50%
  0
  0
Yorum Alanı
Zagor TV Resmi Web Sitesidir ve Resmi Youtube kanalımla bağlantılı olarak çalışır. Ben Sedat Bozkurt kanalımda ağırlıklı olarak ziyaret ettiğim türbeleri, dini yerleri, tarihi yapıları, doğa temalı videolarımı yani kısaca kişisel çekimlerimi seslendirerek sizlerle paylaşıyorum. Ziyaret edemeyenler için hazırlamış olduğum bu görsel ve sesli videolarımda sizlere yardımcı olmaya çalışıyorum. Ayrıca animasyonlu Kuran-ı Kerim kıssaları ve dini hikayeler hazırlayıp ekibimle beraber seslendirerek sizlerle paylaşıyorum. Bilgi ve İletişim İçin www.zagor.tv - zagor@zagor.tv