Adblock Tespit Edildi! Adblock ile bu partı izleyemezsiniz. Lütfen reklam engelleyici eklentinizi devre dışı bırakınız ve sayfayı yenileyiniz!

LOHUSA SULTAN TÜRBESİ VE İBRETLİK HİKAYESİ

  Zagor TV Youtube kanalından herkese merhaba arkadaşlar. İstanbul'daki türbe ziyaretlerimizin bugünkü durağında, Lahusa Sultan Türbesi var. İstanbul'daki her türbenin, her tarihi mirasın bir hikâyesi varsa, işte Lohusa Sultan'ında da bir hikayesi var. Rahime Hatun veya Saliha Hatun Türbesi olarak da bilinen, ama halk arasındaki yaygın adı Lohusa Sultan Türbesi olan, Osmanlı döneminde çocuğu olmayan kadınların en çok uğradığı türbelerden bir tanesidir.

  Halk inanışına göre Lohusa Sultan, İstanbul’un kadın evliyasındandır. Hicri 1057 (Miladi: 1647) yılında vefat etmiştir. Hayatıyla ilgili kesin bilgi yoktur. Evliya Çelebi’nin seyahatnamesine yansıyan rivayete göre, 1596’da Sultan 3. Mehmet Eğri Seferine çıktığında, Lohusa Sultan'ın eşide çağrılır. O esnâda Lohusa Sultan'da hamiledir ve doğumuda bir hayli yaklaşmıştır. Bununla beraber Allah yolunda cihâdı her şeyin üstünde tutan Lahusa Sultan'ın eşi, sefer hazırlıklarını yapa ve hanımıyla helalleşip Eğri Seferine katılır.

  Gün olur savaş sona erer ve Lahusa Sultan'ın eşi seferden döner fakat onu acı bir haber beklemektedir. Eşi birkaç gün önce vefat etmiştir ve üzüntüyle mezarının başına gider. İçinde bir umut vardır. Zira o giderken Allah’a şöyle dua etmiştir. “Ey rabbim Senin yolunda gazâya gidiyorum. Şu vefâkâr ve çilekeş hanımımdan doğacak olan evlâdımı Sana emânet ediyorum. Lûtuf ve keremin­le onu muhâfaza eyle!” demiştir. Ziyareti esnasında mezardan bebek sesi duyar. Bebeğin yaşadığı anlaşılır ve mezar açılır. Rivayete göre küçük bebek ölü annesini emerken bulunur. Padişah Sultan 3. Mehmet bu hikâyeyi duyunca çocuğun bakımını üstlenir, saraya aldırır ve Osmanlı’ya çok hizmet eden bir devlet adamı olur. Lakabı ise Meyyitzade’dir, yani ölüden doğan” anlamına gelir.


  LohusaSultan'ın mezarı Padişah’ın emriyle türbeye dönüştürülür. Bu olaydan sonra türbe, çocuğu olmayan kadınların ziyaretgâhı haline gelir. Bu adet uzun süre devam ettirilir. Daha sonraları ise burası küçük bir mezarlık haline getirilir. Hatta burada Evliya Çelebi’nin babası ve dedesinin gömülü olduğu aile kabride bulunuyormuş. Karaköy'ü Beyoğlu’na bağlayan Tünel 1876’da açılırken, yukarı ucun önüne isabet eden birçok mezarlık kaldırılmıştır.

  Türbenin yapısı;

  Türbe, tuğla ve taştan almaşık olarak örülmüş, kare planlı ve üzeri tromplarla geçilen kubbeli basit bir yapıdır. Üç cephede birer pencere, kuzey cephesinde kapı açıklığı mevcuttur. Ayrıca mermer bir Osmanlıca kitabe batı cephesinde pencere açıklığının üzerine konulmuş durumdadır. Türbede “Lohusa Sultan”a ve kimliği bilinmeyen üç kişiye ait sanduka mevcuttur.


  Adres: Bedrettin, Refik Saydam Cd. No:30 Beyoğlu/İstanbul


  İnstagram adresim: https://www.instagram.com/zagor.tv/

  #lohusa #sultan #türbesi
    Kategori:
50%
  0
  0
Yorum Alanı
Zagor TV Resmi Web Sitesidir ve Resmi Youtube kanalımla bağlantılı olarak çalışır. Ben Sedat Bozkurt kanalımda ağırlıklı olarak ziyaret ettiğim türbeleri, dini yerleri, tarihi yapıları, doğa temalı videolarımı yani kısaca kişisel çekimlerimi seslendirerek sizlerle paylaşıyorum. Ziyaret edemeyenler için hazırlamış olduğum bu görsel ve sesli videolarımda sizlere yardımcı olmaya çalışıyorum. Ayrıca animasyonlu Kuran-ı Kerim kıssaları ve dini hikayeler hazırlayıp ekibimle beraber seslendirerek sizlerle paylaşıyorum. Bilgi ve İletişim İçin www.zagor.tv - zagor@zagor.tv